Pravidla hry

Paintball se řadí mezi rychle se rozvíjející adrenalinové sporty nejen u nás, ale prakticky po celém světě. Hráč paintballu nepotřebuje být pouze fyzicky zdatný, ale musí mít také schopnost rychle se rozhodovat v krizových situacích a hlavně musí mít týmového ducha.Úspěšným hráčem paintballu je ten, kdo má smysl pro fair play, prahne po vítětství, ale umí také přijmout prohru.

Paintball má mnoho podob a základní rozlišení je na military a sportovní paintball. Sportovní paintball existuje pouhých 15 let a i za tak krátkou dobu se stal jedním z nejvyhledávanějších outdoorových kolektivních sportů a v dnešní době je třetím nejpopulárnějším extrémním sportem na světě. Paintball si získal přízeň všech generací hlavně díky svému silnému soutěžnímu duchu a dnes jej hraje pravidelně přes 12 milionů registrovaných hráčů.

Paintballové ligy existují v lokální, národní, mezinárodní i světové podobě od začátečníků až po profesionální úroveň.
Paintball není pouze sport, ale je životním stylem.​

Jaká jsou pravidla paintballu?

Nejrozšířenější je varinta, kdy proti sobě stojí dva pětičlenné týmy. Jedna hra trvá 5 minut a vítězí ten tým, který do tohoto limitu vyřadí ze hry všechny členy soupeřova týmu a donese vlajku soupeře ke své metě. Vítězný tým obdrží body. Pokud se ani jednomu týmu nepodaří vyřadit protihráče v časovém limitu, jedná se o remízu.

Co ke hře potřebujete?

Hraje se se speciálními paintallovými zbraněmi (tzv. značkovači), které mohou připomínat skutečné zbraně, ale fungují na principu stlačeného vzduchu nebo oxidu uhličitého. Jejich mířený dostřel je 30 až 45 metrů a většina z nich pracuje na poloautomatickém principu (jedno stisknutí spouště = jeden výstřel). Ke střelbě se používají speciální želatinové kuličky s tenkou skořápkou, která je naplněna barvou. Barva je samozřejmě biologicky nezávadná a vodou rozpustná. Snadno se dá smýt z oblečení vodou nebo mýdlem. Pokud kulička zasáhne hráče, rozbije se a označí ho jasnou barvou. Takto označený hráč je vyřazen ze hry.

Při paintballu je kladen velký důraz na bezpečnost. Hráči i rozhodčí musí nosit speciální paintballovou masku, která chrání celý obličej a je důležitá především pro ochranu očí.

pravidla pravidla2 pravidla3